لوله استیل : یکی از استیل های پرکاربرد در صنایع

لوله استیل، جسمی استوانه ای شکل بوده که مانند ورق استیل در بسیاری از ساخت و سازها و زیر ساخت ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده لوله استیل در خطوط انتقال گاز و سایر مایعات و سیالات مانند نفت و آب است. با این حال لوله های استیل در ابعاد و اندازه های مختلف در حین ساخت و ساز استفاده می شوند.

یک نمونه رایج استفاده خانگی لوله استیل، به کار بردن لوله های استیل نازک در سیستم های سرمایشی است. همینطور در هنگام ساخت و ساز از لوله برای گرمایش و سیستم لوله کشی نیز استفاده می شود. در سازه ها میتوان از لوله های استیل در اندازه های مختلف استفاده شوند مانند نرده ها، قفسه های دوچرخه سواری و مهاربند ها.

این مقاله شامل معرفی فولاد های مختلف مورد استفاده در لوله استیل، توضیح کامل در مورد اصطلاحات مورد استفاده در ابعاد لوله و همینطور جداول مربوط به ابعاد و وزن لوله استیل برای Schedule های مختلف است. 

اگر نیاز به مشاوره خرید دارید تیم مجرب و تخصصی ما همواره پاسخگو شما خواهند بود.

پروفیل و لوله استیل

قیمت لوله استیل

قیمت لوله استیل و انواع ورق استیل مانند ورق استیل 321 و… در بازار ایران به دلیل نوسانات نرخ ارز کاملا متغیر است و نمی توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت. برای اطلاع از آخرین تغییرات قیمت لوله استیل با کارشناسان آریا استیل تماس حاصل نمایید.

لوله استیل از چه نوع فولادهایی ساخته می شود؟

فولاد یا همان استیل، آلیاژی از آهن و کربن است که درصد کمی از عناصر دیگر نیز مانند نیکل، کروم، آلومنیوم و… در انواع مختلف آن موجود است. محتوای کربن موجود در فولاد بین 1/0 تا 5/1 درصد است. ولی گستره وسیعی از کاربردها مانند لوله استیل با فولاد های کم کربن است. حال در ادامه درباره فولاد های مورد استفاده در لوله استیل توضیح خواهیم داد.

فولاد کربنی

نوعی فولاد که با نسبت کربن اضافه شده به آهن ایجاد می شود و به طور کلی به تنهایی ضعیف است. عناصر الیاژی افزوده شده به فولاد کربنی نیز در علظت های بسیار ناچیز بوده و به همین دلیل ارزان است. با این حال، فولاد کربنی داکتیلیتی یا همان شکل پذیری، استحکام و کارپذیری بالایی داشته و گزینه ای ایمن و با دوام است. 90% تولید کل فولاد متعلق به فولاد کربنی است. ولی این نوع از فولاد در شرایط بارگذاری شدید و یا فشارهای بالا، مقاومت کمی در برابر تنش های وارده از خود نشان می دهند. لوله استیل کربنی، به طور کلی در خطوط انتقال گاز، نفت، آب و سایر مایعات، ابزارها، کشتی ها، خودروها و… استفاده می شود. لوله استیل از جنس فولاد کربنی تحت بار، خم نشده و یا نمی شکند و در گریدهای A500, A53, A106, A252 به صورت لوله استیل بدون درز و جوشکاری شده استفاده می شود.

لوله فولاد کربنی

فولاد آلیاژی

به این خاطر نام فولاد آلیاژی را برای این نوع از فولاد به کار برده اند که درصد بیشتری از عناصر آلیاژی در آن استفاده می شود. عناصر آلیاژی در فولاد سبب افزایش استحکام، افزایش مقامت فولاد در برابر تنش و فشار و همینطور بهبود شکل پذیری و جوش پذیری می گردند. رایج ترین عناطر آلیاژی نیکل، کروم، منگنز و مس هستند. در هر صنعتی با توجه به نوع کاربرد، ترکیب خاصی از عناصر آلیاژی استفاده می شود. فولاد آلیاژی عموما در لوله کشی های صنعتی یا همان اصطلاحا پایپینگ استفاده می شود. همچون خطوط انتقال نفت و گاز و ژنراتورهای قدرت. دلیل استفاده تافنس خوبی است که دارند. لوله استیل از نوع آلیاژی در اندازه هایی حدودا 1/8in تا 20in تولید می شود. از لوله استیل آلیاژی در پالایشگاه های نفتی، پتروشیمی ها و تولیدات مواد شیمیایی، کارخانه های قند و… استفاده می شود.

لوله استیل آلیاژی

فولاد ضد زنگ یا همان استنلس استیل

همان طور که از نامش پیداست، ضد زنگ است. محتوی 10 تا 20% کروم به عنوان عنصر آلیاژی ممانعت کننده از خوردگی است. عناصر آلیاژی دیگری که در فولاد ضد زنگ استفاده می شود منگنز، سیلیسوم، نیکل مولیبدن است که افزایش هر چه بیشتر مقاومت به خوردگی کمک می کنند. لوله استیل از جنس استنلس استیل دارای ابعادی بین 1/2in تا 36in هستند. از لوله استیل ضد زنگ در کاربردهایی استفاده می شود که لازم است تا مقاومت به خوردگی بالا و استحکام بالایی داشته باشیم. مانند انرژی کشتی ها، قطب ها، عملیات آبرسانی، کاربردهای گاز، نفت و دارویی. لوله استیل ضدزنگ از انواع مختلف استنلس استیل مانند 304/ 304L و 316/ 316L در بازار موجود هستند. اگر مایل به آشنایی بیشتر با فولاد های 304 و 316 و 310 هستید، میتوانید مقاله های ورق استیل 304 و ورق استیل 316  و ورق استیل 310 را مطالعه نمایید. 

لوله استیل ضدزنگ

جدول وزن و ابعاد لوله

در این قسمت در مورد اصطلاحات مهم در مورد جداول وزن و ابعاد لوله استیل توضیحاتی خواهیم داد. سپس جداول مربوط به ابعاد لوله استیل را مشاهده خواهید نمود.

اندازه اسمی لوله

اندازه اسمی لوله یا Nominal Pipe Size، استانداردی مربوط به آمریکای شمالی است که برای مشخص نمودن ابعاد لوله معرفی شده است. از جنبه فنی، NPS استانداردی غیر ابعادی است و بیشتر مربوط به قطر لوله استیل است. با این حال، از NPS 14 و بالاتر، مقادیر NPS با با قطر بیرونی لوله استیل تطبیق می یابند. NPS استانداردی کلی است و برای تمام جنس های لوله های استفاده می شود. وقتی که لوله ای مشخص می شود، NPS، برنامه و یا همان Schedule و ماده مد نظر مورد نیاز است.

خارج از امریکای شمالی، لوله ها با قطر بیرونی (DN) شناسایی می شوند. مقداری بدون واحد یا بعد بوده که تقریبا معادل با قطر بیرونی لوله در واحد mm یا میلی متر است. ابعاد DN باید مطابق با استاندارد ISO 6708 باشد.

مشخصات ابعاد لوله

واژه شناسی برنامه لوله یا همان Pipe Schedule

هنگامی که اندازه اسمی لوله با قطر خارجی لوله مشخص می شود، برای شنایی دقیق تر لوله استیل به اطلاعات بیشتری نیاز داریم. Pipe Schedule ضخامت دیواره لوله است که به طور مستقیم بر روی قطر داخلی و وزن لوله موثر است. ضخامت دیواره از آن جهت حائز اهمیت است که مقدار فشار دورنی که لوله استیل می تواند تحمل نماید به این مورد بستگی دارد. شماره Schedule با رابطه زیر محاسبه می شود:

Schedule= 1000 (P/S)

که P  معادل فشار سرویس درونی لوله بر حسب psig و S معادل استحکام کششی یکنواخت لوله است که مرتبط با ماده سازنده لوله است. واحد آن بر حسب psi است.

لازم به ذکر است که شما در مورد شماره های Schedule چند درجه را مشاهده خواهید کرد:

  • استاندارد (STD)
  • Extra Strong (XS)
  • Double Extra Strong (XXS)

برای Schedule لوله استیل زنگ نزن، S را به اخر شماره Schedule اضافه می کنند. مانند Schedule 40S .

2 شماره Schedule بسیار پر کاربرد در ساختمان سازی Schedule 40 و Schedule 80 است.

با این حال، برخی از پروسه های پایپینگ مانند تاسیسات آب و برق، لوله کشی های عمرانی ممکن است بر حسب فشار وارده به شماره Schedule بالاتری نیاز داشته باشند.

جدول ابعاد لوله استیل بر حسب شماره Schedule

Schedule 40:

Schedule 40

Schedule 80

Schedule 80

Schedule 40S

Schedule 40S

Schedule 80S

Schedule 80S