چه تفاوت هایی میان ورق سیاه و روغنی وجود دارد؟

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

صنایع مختلف نیاز به ورق های مختلفی از جمله ورق استیل، گالوانیزه، روغنی و سیاه دارند. هر صنعتی با توجه به نیاز خود سعی می کند، یکی از این ورق ها را برگزیند. در این میان ورق های سیاه و روغنی از پر کاربردترین این ورق ها می باشند. ما در این مقاله به بررسی تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی می پردازیم.

به طور کلی باید گفت که ماده اولیه تولید ورق های سیاه، شمش ها و فولادهای مختلف و سخت می باشند که در کوره های ذوب با دماهای بالا قرار می گیرند و سپس در قفسه های نورد گرم به ورق های سیاه  و پر کاربرد تبدیل می شوند.

در این میان مواد اولیه ورق های روغنی همین ورق های سیاه می باشند که در فرآیند تولید، در قفسه های نورد سرد قرار می گیرند و به ورق های روغنی تبدیل می شوند.

تولیدکنندگان بعد از تولید ورق های روغنی، به طور کامل عملیات اسید شویی و روغن کاری را روی این ورق ها انجام می دهند تا بتوانند از نظر ظاهری میان این ورق ها با ورق های سیاه تفاوت هایی ایجاد کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره ورق های استیل و استاندارد های آها، توصیه می گردد مقاله آشنایی با استاندارد های ورق های استیل را مطالعه نمایید.

در فیلم زیر به طور خلاصه به تفاوتهای ورق های سیاه و روغنی پرداخته شده است .

 

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی در روش تولید

خیلی از افراد فکر می کنند تنها تفاوت این ورق ها در نحوه تولید آنها می باشد. در صورتی که این ورق ها تفاوت های زیادی با هم دارند.

اما در حالت کلی و در صنعت ساخت تولید ورق های مختلف، ورق سیاه در فرآیند نورد گرم (hot-rolling) تولید می شود و ورق روغنی در فرآیند نورد سرد (cold-rolling) تولید می گردد.

فیلم زیر به تفاوت های دو فرآیند نورد گرم و سرو می پردازد.

 

بخوانید   معرفی ورق آتشخوار | بررسی انواع گرید های مورد استفاده و کاربرد ها

تفاوت ورق سیاه و روغنی در سایز و حجم

بعد از تولید این ورق ها ممکن است تغییراتی بر روی آنها رخ دهد.

بعد از اینکه ورق های سیاه تولید می شوند و کمی دمای آنها پایین می آید، حجم و سایز آنها تغییر می کند، به همین دلیل می توان گفت که بر روی حجم و سایز آنها کنترلی وجود ندارد و از سایز های معینی برخوردار نمی باشند.

در صورتی که بعد از تولید ورق های روغنی تغییر سایز و یا تغییر حجمی ایجاد نمی شود و اگر هم اتفاقی رخ دهد، به مقدار خیلی ناچیزی می باشد.

به همین دلیل می توان گفت نحوه تغییر سایز در ورق های روغنی کنترل شده تر از ورق های سیاه می باشد.

قابل ذکر است که برای کاهش ضخامت انواع این ورق ها باید از غلطک های مخصوصی استفاده کرد.

با استفاده از این غلطک ها می توان ضخامت این ورق ها را کم کرد. گفتنی است که در حین کاهش ضخامت، سایز ورق ها از قسمت طولی زیاد می شود اما عرض ورق ها تغییر نمی کند.

فرآیند نورد سرد

تفاوت ورق سیاه و روغنی در ظاهر

ظاهر این ورق ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. به طوری که ورق های سیاه سطحی زبر و سخت دارند و بیشتر برای کارهای مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

یادآوری می شود که این ورق ها برای تولید محصولاتی که ظاهر برای آنها اهمیتی ندارد، استفاده می شوند.

اما ورق های روغنی سطحی صاف دارند و برای محصولاتی که نیاز به ظاهری صیقلی و شفاف دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

شاید برایتان جالب باشد: ورق استیل 304

تفاوت ورق سیاه و روغنی در قیمت و نوع مصرف کننده

این اوراق دارای کاربردهای گوناگونی می باشند، به طوری که قیمت ورق های روغنی به دلیل ویژگی های بهتر و فرآیند تولید سخت تر تا چندین برابر نسبت به ورق های سیاه بیشتر می باشد.

گفتنی است که دستگاه های تولید کننده ورق های روغنی از دستگاه های تولید کننده ورق های سیاه گران تر می باشد و این مورد نیز می تواند یکی دیگر از دلایل قیمت بالاتر ورق های روغنی باشد.

در این میان مصرف کنندگان این اوراق نیز با یکدیگر متفاوت می باشند.

از ورق های سیاه به دلیل استحکام بالا، سطحی سخت و زبر و ضخامت بالا در صنایعی همچون تولید مخازن نفت و گاز، تجهیزات کشاورزی، سوله و … استفاده می شود.

اما از ورق های روغنی به دلیل داشتن ضخامت کمتر و ظاهری زیباتر در صنایعی همچون تولید لوازم خانگی، قطعات خودرو، پروفایل های مبلمان و … استفاده می شود.

آشپزخانه صنعتی

یادآور می شود با توجه به اینکه سایز انواع ورق های سیاه نامشخص می باشد، عموما از آنها برای تولید محصولاتی با سایزهای بزرگ استفاده می گردد و برعکس از ورق های روغنی به دلیل سایز های مشخص برای تولید محصولات کوچکتر استفاده می گردد.

قابل ذکر است که ورق های سیاه به دلیل تولید در نورد گرم بسیار انعطاف پذیر هستند و می توان آنها را به شکل های مختلفی در آورد. در صورتی که با ورق های روغنی نمی توان این کار را انجام داد. به همین دلیل اشکالی که می توان با استفاده از ورق های سیاه ساخت، نامحدود هستند.

کلام آخر در مورد تفاوت میان ورق های سیاه و روغنی

این ورق ها هر کدام دارای معایب و مزایایی نسبت به یکدیگر می باشند و می توان از آنها در بسیاری از صنایع استفاده کرد.

 

بخوانید   ورق لاتون | روش تولید و کاربرد های آن در صنایع مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *