انواع روش های تمیزکاری ورق استیل

تمیزکاری ورق استیل

امروزه استفاده از ورق استیل در بسیاری از صنایع رایج است. این ورق ها مانند هر فلز دیگری نیاز به مراقبت دارند و باید آنها را از آلودگی های مختلف دور کرد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علل ایجاد آلودگی ها و روش های مختلف تمیزکاری ورق استیل بپردازیم.

قابل ذکر است که برخی از آلودگی های ایجاد شده در ورق های استیل در همان مرحله تولید و برخی در هنگام استفاده از این ورق ها و یا وسایلی که با استفاده از آنها ساخته شده اند به وجود می آیند.

انواع ورق های استیل از جمله ورق استیل 304 به دلیل خصوصیاتی همچون دوام بالا، ضد زنگ بودن، قابل بازیافت بودن، داشتن سطحی براق و … در بسیاری از صنایع مانند وسایل آشپزخانه، تولید زیور آلات، خودروسازی، انواع وسایل تزئینی و … استفاده می شوند.

تمیزکاری سینک استیل

اهمیت تمیزکاری ورق استیل

این ورق ها دارای عمر طولانی می باشند و در برابر بسیاری از ضربه ها مقاوم هستند و از بین نمی روند. اما بعد از گذشت زمان زیاد و جذب آلودگی های مختلف مانند گرد و غبار و چربی ها کدر می شوند و براقیت اولیه خود را از دست می دهند. به همین دلیل لزوم تمیزکاری سطح ورق استیل در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد.

تمیزکاری این ورق ها علاوه بر اینکه عمر و ماندگاری آنها را زیاد می کند سبب می شود که وسایل مختلف جذابیت ظاهری خود را دوباره به دست بیاورند.

گفتنی است که انواع ورق های استیل دارای کیفیت مشابهی نمی باشند و در مراحل تولید با یکدیگر متفاوت هستند. در این میان برخی از آنها می توانند باکتری ها را جذب کنند. به همین دلیل اهمیت تمیز کردن این ورق ها چندین برابر می شود.

بخوانید   بررسی استیل 201 | آشنایی با مشخصات، کاربرد و انواع آن

علل ایجاد آلودگی ها در ورق های استیل

برخی از آلودگی های ایجاد شده در این ورق ها در هنگام فرم دهی و جوشکاری آنها ایجاد می شوند.

جوش زدن ورق استیل

این آلودگی ها شامل گل جوش ها، پاشش های جوش و ذرات آهن، اکسید شدن درزهای جوش و … می باشند.

در این میان از علل وجود آلودگی، چربی و لکه بر سطح استیل را می توان استفاده طولانی مدت از وسایلی که با این ورق ها ساخته شده اند، تجمع گرد و غبار روی آنها و عدم رسیدگی لازم به این ورق ها، قرار دادن آنها در معرض نمک و … دانست.

در این میان جرم ها و دوده های محیطی که از این ورق ها در آنجا وجود دارد نیز می توانند سبب آلودگی این ورق های استیل شوند.

قابل ذکر است که بیشترین استفاده از ورق های استیل، تهیه لوازم خانگی و آشپزخانه می باشد. به همین دلیل ممکن است آلودگی های زیادی در این ورق ها ایجاد شود.

معرفی روش های مختلف تمیزکاری ورق استیل

روش های رفع آلودگی های موجود در این ورق ها را باید به خوبی بررسی کرد و بهترین نوع آنها را انتخاب کرد. زیرا انواع آلودگی های موجود در این ورق ها متفاوت می باشند.

برخی از آلودگی هایی که در حین فرم دهی و جوشکاری این ورق ها ایجاد می شوند را باید با استفاده از روش های تمیزکاری مانند سنگ زنی، برس زنی، پولیش کاری، پاشش مواد ساینده و … انجام داد.

آب گرم، الکل، جوش شیرین، آب لیمو، سرکه سفید و ژل های مخصوص نیز روش های رفع آلودگی های وسایلی می باشند که با این نوع از ورق ها ساخته شده اند.

بخوانید   چه تفاوتی بین آهن، فولاد و چدن وجود دارد؟

افراد در مرحله اول برای می توانند با استفاده از یک دستمال مرطوب قسمت آلوده ظروف و سطوح استیل را مرطوب کنند و سپس از مواد تمیز کننده مذکور استفاده کنند.

افراد می توانند با استفاده از مواد شوینده معمولی و آب گرم، وسایلی که با این ورق ها ساخته شده اند، را تمیزکاری کنند و سپس با پارچه تمیزی آنها را پاک کنند تا دوباره لکه ای روی این وسایل ایجاد نشود.

افراد برای استفاده از الکل به منظور رفع آلودگی ها و چربی ها، بهتر است کمی از الکل را با آب گرم مخلوط کنند و سپس وسایل خود را با این محلول تمیز کنند.

جوش شیرین و سرکه سفید نیز از مواد غذایی هستند که می توانند شبیه یک ماده شیمیایی عمل کنند و این ورق ها را تمیزکاری کنند و آلودگی مختلف مانند چربی ها، لکه ها و .. را از روی آنها پاک کنند.

گفتنی است که ژل های شیمیایی نیز می توانند نقش موثری در از بین بردن آلودگی های مختلف داشته باشند. البته این ژل بیشتر برای تمیزکاری ورق های استیل بزرگ استفاده می شوند.

قابل ذکر است که امروزه بسیاری از اسپری ها و مایعات ضد عفونی کننده اسیدی نیز با درصد های مختلفی از اسید در بازار موجود هستند که می توانند به خوبی ظروف و ورق های استیل را تمیز کنند.

به طور کلی با توجه به مزایای این ورق ها و استفاده از آنها در صنایع مختلف، افراد بهتر است با روش های مختلف تمیزکاری ورق استیل آشنا باشند.

بخوانید   ورق نسوز چیست؟ انواع و کاربردهای آن کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *