کاربرد ورق استیل در صنعت ساختمان و بررسی گریدهای مورد استفاده

کاربرد ورق استیل در صنعت ساختمان

ورق استیل معمولا از دوام بسیار خوبی برخوردار هستند و طول عمر بالایی دارند به همین دلیل نظر معماران و تمامی افراد و دست اندرکاران مربوط به صنایع ساختمانی را به خود جلب کرده است بنابراین یکی از مهم ترین موارد استفاده این محصولات می توان به کاربرد ورق استیل در صنعت ساختمان اشاره کرد. معمولا بیشترین کاربرد این ورق ها مربوط به استیل های سری 300 می شوند که جز پرمصرف ترین نوع ورق در این صنعت می باشد.

 

آشنایی با کاربرد ورق های استیل در ساختمان سازی 

این ورق ها از پروژه های کوچک گرفته تا پروژه های بزرگ کاربرد دارند. از کوچکترین کاربرد ورق های استیل در صنعت معماری و ساختمان سازی می توان به استفاده از آن در سردر ها، ورودی های خانه ها، رستورانها، سقف واحد های صنعتی اشاره کرد. علاوه بر این در پروژه های ساختمانی بسیار بزرگ و آسمان خراش ها از این ورق ها استفاده می شود.

این ورق ها معمولا از سال های بسیار دور در ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی مورد استفاده قرار می گرفته است و با توجه به این موضوع که ورق های استیل ساخته شده در آن زمان کیفیت ورق های استیل امروزی را نداشته اند و از نظر کیفیت سطح پایینی داشته اند اما با این حال پاسخگوی نیاز های امروز نیز بوده اند و از مقاومت خوبی برخوردار بوده اند به گونه ای که این ساختمان ها هنوز هم پابرجا هستند و این نشانه ای بر طول عمر زیاد و مقاومت بالا آن در برابر عوامل مختلف می باشد.

استفاده ورق استیل در ورودی ساختمان

ممکن است بسیاری از افراد بخواهند که از این ورق ها با رنگ های مختلف در ساختمان سازی استفاده نمایند تا علاوه بر استحکام و مقاومت بالای این محصولات از زیبایی آن هم بهره مند شوند. بنابراین این سوال پیش می آید که آیا این ورق ها قابلیت رنگ پذیری دارند یا خیر؟ در جواب به این پرسش باید گفت که بله این ورق ها از قابلیت رنگ پذیری خوبی برخوردار هستند که اولین روش های رنگ کاری این محصول در سال 1970 به کار گرفته شد و نتیجه آن نیز بسیار خوب بود. به گونه ای که بعد از رنگ کاری این ورق ها در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار گرفتند و با گذشت چند سال بدون کوچکترین تغییری در رنگ آن، ماندگار شدند.

علاوه بر این موارد از آنجایی که این ورق ها ضدزنگ نیز می باشند و در برابر بسیاری از عوامل طبیعی مثل برف، باران و رطوبت دچار پوسیدگی و فرسودگی نمی گردند پس می توان از این ورق ها برای نما های بیرونی ساختمان و مکان هایی که دارای رطوبت هستند و در نزدیکی دریا می باشند نیز استفاده کرد.

گرید های مورد استفاده در ساختمان سازی

در مورد کاربرد ورق استیل در صنعت ساختمان سازی و گرید های مورد استفاده شده در این صنعت باید گفت که گرید های مختلفی از این ورق ها در این صنعت کاربرد دارند و گرید هر یک از این ورق ها با توجه به آلیاژ های مختلف به کار رفته در آن با گرید دیگر متفاوت است. بنابراین بر اساس شرایط آب و هوایی، میزان رطوبت، میزان آلودگی و وجود آلاینده ها و… نوع گرید مورد استفاده مشخص خواهد شد.

اما با این وجود متداول ترین گرید مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی مربوط به ورق استیل 304 و L 316 می باشد. این دو نوع ورق دارای بیش از ده درصد کروم و در ترکیبات شیمیایی آن دارای مقداری عنصر نیکل هستند.

در ترکیبات شیمیایی ورق استیل 316 L علاوه بر این موارد مقداری مولیبدن نیز وجود دارد. وجود این ماده در این ورق آن برای مکان های مرطوب و نزدیک به دریا مناسب می سازد.

نوع و محل کاربرد

نوع ورق استیل و محل کاربرد ورق استیل در صنعت ساختمان متفاوت می باشد و از هر نوع آن یک استفاده ای می شود. در گذشته برای ساختمان سازی بیشتر از نوع ورق استیل 302 استفاده می کرده اند اما امروزه بیشتر از ورق استیل 304 استفاده می کنند.

این ورق ها به دلیل ترکیبات و خواصی که دارد به راحتی قابل دسترس می باشند. علاوه بر این موارد از یک نوع ورق استیل دیگر در این صنعت استفاده می شود و آن استیل 316 می باشد و این استیل کم کربن موارد استفاده زیادی در ساختمان سازی و معماری دارد. این ورق به دلیل مقاومت بالایی که در برابر یون کلر دارد قابل استفاده در مکان های مرطوب و خانه هایی که نزدیک دریا می باشند است.

کاربرد ورث استیل در نمای بیرونی ساختمان

اما در مورد کاربرد ورق استیل در صنعت ساختمان همان طور که گفته شد برای موارد مختلف ساختمان سازی استفاده می شود که برخی از این موارد عبارت است از:

یکی از پرمصرف ترین کاربرد این ورق ها ساخت سردر برای خانه ها، رستوران ها، کافی شاپ ها، تالار ها، تالار باغ ها و… است. علاوه بر این در ساخت بسیاری از سوله ها و سقف کارخانه ها و… کاربرد دارد حتی دیوار برخی از ساختمان ها نیز از این ورق ها می باشد.

علاوه بر این از آنجایی که این ورق ها علاوه بر مقاومت و کیفیت خوب از زیبایی خوبی نیز برخوردار هستند از آن ها به عنوان دکوراتیو برای دکوراسیون منزل، رستوران ها و… استفاده می شود.

 

 

بخوانید   تفاوت های میان ورق های گالوانیزه و ورق آلوزینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *