بررسی کاربردهای مختلف انواع ورق استیل در صنایع غذایی و معرفی گریدهای مورد استفاده

کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی

ورق استیل و یا فولاد های ضد زنگ در واقع آلیاژ هایی می باشند که دارای مقداری کروم هستند. این ماده در اصل عنصری است که مقاومت به خوردگی و یا پوسیدگی در این ورق ها را افزایش می دهد. بنابراین این ورق ها جز پرکاربردترین و پرمصرف ترین ورق ها می باشد و در صنایع مختلف کاربرد دارد و یکی از این صنایع، صنعت غذایی است که در ادامه به بررسی کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی خواهیم پرداخت. همچنین در نهایت به معرفی گریدهای مختلفی از فولاد که در صنایع غذایی کاربرد دارند خواهیم پرداخت. فیلم زیر به معرفی بهترین فولادها برای کاربرد در صنایع غذایی می پردازد. 

 

 

آشنایی با کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی

ایمنی و سالم بودن غذا یکی از مهم ترین اولویت ها برای مصرف کنندگان مواد غذایی می باشد که تولیدکنندگان نیز باید به آن توجه نمایند. ورق های استیل در این زمینه نقش بسیار مهمی دارند و شاید برای بسیاری از افراد نقش این محصولات به چشم نیاید اما باید گفت که ورق های استیل جز یکی از کاربردی ترین محصولات در ساخت تجهیزات صنایع غذایی محسوب می شوند و نقشی مهمی در ایمنی غذا دارند.

این محصول در تمامی مراحلی که مربوط به تولید مواد غذایی می شود نقش دارد. برای نمونه این ورق ها در مرحله درو و برداشت محصول تا نگهداری و حتی سرو غذا نیز کاربرد دارد.

اما دلایلی مختلفی وجود دارد که باعث می شود این ورق ها در صنایع غذایی پرمصرف باشند که از جمله آن بهداشتی بودن این ورق ها است که آن را به گزینه ای مناسب برای صنعت غذا تبدیل کرده است. علاوه بر این دلیل مهم دیگر انتخاب این ورق عدم واکنش با مواد غذایی می باشد و به این معنی می باشد که به غذا های اسیدی مثل آبلیمو، سرکه، گوجه فرنگی و… واکنش نشان نمی دهد و به راحتی می توان بر روی این سطوح آشپزی و مواد غذایی بسیاری را تولید کرد.

چاقوهای اشپزخانه استیل
steel knives

اما درباره دیگر دلایل می توان به مقاومت این محصول در برابر خوردگی اشاره کنیم که در مقایسه با سایر فلزات از مقاومت بیشتری برخوردار است. استحکام ورق های استیل یکی دیگر از دلایلی می باشد که آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده در آشپزخانه و کارخانه های تولید مواد غذایی تبدیل کرده است و بسیار محکم است و می توان در تجهیزات سنگین از آن استفاده کرد.

دلیل دیگر برای کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی تمیز کردن آسان آن می باشد که سطح صاف آن باعث می شود که نتوانند باکتری ها و میکروب ها بر روی آن رشد کنند و به راحتی می توان سطح آن را پاک و ضدعفونی کرد.

از دیگر دلایل مقرون به صرفه بودن این محصول می باشد که صورت نگهداری اصولی و صحیح از این ورق ها طول عمر بالایی خواهند داشت و هزینه نگهداری آن ها نیز در مقایسه با سایر فلزات بسیار کمتر خواهد بود.

گرید های مورد استفاده در صنایع غذایی

همان طور که گفته شد کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی بسیار زیاد می باشد اما نمی توان از تمامی گرید های این محصول در ای صنعت استفاده کرد و تمامی آن ها دارای ایمنی کافی نیستند. بنابراین باید از گرید های تایید شده در این زمینه استفاده کرد که دارای ترکیبات و ویژگی های خاص باشند.

آشپزخانه استیل

از بین تمامی ورق ها باید گفت که ورق استیل 304 و ورق استیل 316 بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی  دارند. ورق استیل 304 جز یکی از معروف ترین گرید ها می باشد و از قیمت کمتری در مقایسه با گرید 316 برخوردار است و بسیار مقرون به صرفه می باشد. این ورق دارای 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است و باعث مقاومت بالای این ورق می گردد.همچنین ورق استیل 304 در برابر بسیاری اسید های اکسید مقاوم و قابلیت جوشکاری و شکل گیری مناسبی دارد و تمیز کردن آن بسیار راحت می باشد بنابراین جز یکی از بهترین ورق ها برای استفاده در صنایع غذایی می باشد.

ورق استیل 316 یکی دیگر از گرید های این محصول می باشد که کاربرد بسیاری در صنایع غذایی دارد. این ورق دارای 16 درصد کروم، 10 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن است که عنصر مولیبدن باعث بهبود مقاومت به خوردگی این ورق در محیط های حاوی یون کلر می گردد.

نوع و محل کاربرد ورق استیل

درباره نوع ورق استیل به کار گرفته شده در صنعت غذا باید گفت که دو نوع ورق استیل 304 و ورق استیل 316 بیشترین کاربرد را به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، استحکام بالا، تمیز کردن آسان و… دارند.

درباره محل کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی می توانیم بگوییم که در تمامی مراحل تولید غذا می توان از این ورق ها استفاده کرد. اما هر یک از این دو نوع ورق با توجه به ویژگی های مخصوص به خود کاربرد های متفاوتی دارند.

از ورق استیل 304 بیشتر در تجهیزات مربوط با فرآیند تولید مایعات مثل تولید شیر استفاده می شود. علاوه بر این در ساخت بسیاری از تجهیزات مربوط به صنایع غذایی مثل تولید گاز، یخچال، دستگاه های تخمیر، سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی، مخازن ذخیره و نگهداری مواد غذایی و… از آن استفاده می شود.

از ورق استیل 316 نیز بیشتر برای محیط های استریل شرکت های غذایی و محیط هایی که دارای شوری بالا مثل نواحی ساحلی هستند مناسب می باشد.

 

بخوانید   چه تفاوت هایی میان ورق سیاه و روغنی وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *