سرتیفیکیت ورق استیل چیست و شامل چه مواردی می شود ؟

سرتیفیکیت ورق استیل

سرتیفیکیت در واقع به گزارش تست و یا گواهینامه هر محصولی گفته می شود و سرتیفیکیت ورق استیل نیز توسط تولیدکنندگان فلزات صادر می شود که در درون این سرتیفیکیت ها تمامی ویژگی های مربوط به این ورق ها مثل خواص فیزیکی و مکانیکی، ترکیبات شیمیایی و مشخصات فنی آن آورده می شوند. معمولا این سرتیفیکیت ها که به عنوان یک سند محسوب می شوند توسط تولیدکنندگان و کارخانه های این ورق ها به مشتریان خود بعد از خرید ارائه داده می شوند و این سند تایید کننده این است که ورق استیل ارائه شده با مشخصات آن مطابقت دارد و در اصل یک سند تضمین کیفیت برای مشتری است.

 

بررسی سرتیفیکیت ورق استیل

طبق تعریف سایت xometry، تعریف سرتیفیکیت مواد به صورت زیر است؟

Material Certifications, also known as Material test reports (MTRs), state both mechanical and chemical properties of the material, lot or heat number, the specification which the material complies with (AMS, EN, ASME, ASTM, etc.).

طبق تعریف این سایت از سرتیفیکیت:

سرتیفیکیت مواد به گزارش های تست مواد گفته میشود. در این گزارش، خواص مکانیکی و شیمیایی ماده، تعداد قطعه و یا حرارت و هر ویژگی که ماده با آن مطابقت دارد طبق استانداردهای مختلف گزارش می شود.

اما در مورد تضمین کیفیت محصولات باید گفت که تولید کنندگان ورق های استیل با این هدف از این سند ها استفاده می کنند تا به مشتریان خود این اطمینان را دهند که بهترین محصولات و خدمات ممکن را به آن ها ارائه می دهند. در واقع یک تولیدکننده باید از مطابقت محصولات خود با استاندارد های لازم اطمینان داشته باشد. این سیستم از مزایای بسیاری برخوردار است و سبب اطمینان مشتری به تولیدکنندگان می گردد. علاوه بر این باعث می شود که از ورود کالاهای بی کیفیت و معیوب به بازار جلوگیری شود. در مقاله “استانداردهای ورق استیل” در مورد تمام استانداردهایی که برای ورق های استیل وجود دارد صحبت کرده ایم.

سرتیفیکیت شامل چه مواردی است؟ 

موارد موجود در سرتیفیکیت ها ممکن است از یک کارخانه به کارخانه دیگر متفاوت باشد و هر کارخانه ای طرح های مخصوص به خود را در این سرتیفیکیت ها جای می دهد. اما به طور کلی باید گفت برخی موارد، در این سرتیفیکیت ها مشترک و طبق استاندارد های بین المللی می باشند و در اختیار مشتریان قرار می گیرند. برخی از این موارد عبارت هستند از:

یکی از مواردی که در بسیاری از سرتیفیکیت ورق استیل موجود است توصیف و مشخصات محصول است که در درون آن آورده می شود و این توصیفات مواردی مانند گرید آلیاژ، عرض، طول، ضخامت، وزن، سطح نهایی ورق استیل همراه با استاندارد های جهانی مثل ASTM و ASME را شامل می شوند.

سرتیفیکیت تست استیل

مورد بعدی که در این سرتیفیکیت ها موجود می باشد مربوط به خواص فیزیکی و مکانیکی محصول است که این خواص در یک جدولی آورده می شود و این خواص شامل مواردی مثل استحکام تسلیم، نشانگر استحکام کششی، داکتیلیتی، سختی و کشسانی محصول می گردد و از اهمیت بالایی نیز برخوردار هستند.

ترکیبات شیمیایی یکی دیگر از مواردی است که درون سرتیفیکیت ها آورده می شود. این ترکیبات نیز مانند خواص مکانیکی محصول در درون جدول آورده می شوند و این کار برای راحتی و مقایسه آسان تر انجام می شود.

هیت نامبر و یا شماره حرارت از دیگر موارد موجود در سرتیفیکیت ها است که یک نوع کد شناسایی محسوب می شود و اطلاعاتی مثل مبدا ورق استیل در آن درج می گردد و این کد بعد از عملیات نورد بر روی این محصولات حک می شود. این کار به مراحل بعدی تولید و تایید کیفیت آن کمک می کند.

از دیگر موارد موجود در سرتیفیکیت ورق استیل اطلاعات اضافی می باشد که این اطلاعات شامل مواردی مثل تست ها و آزمایش های گرفته شده بر روی محصول است. علاوه بر این موارد، اطلاعات دیگری مثل مطابقت آلیاژ ها با الزامات استاندارد NACE و همچنین اطلاعاتی مثل این که ورق ها بعد از تولید تحت تاثیر چه عملیاتی قرار گرفته اند نیز در درون این سرتیفیکیت ها آمده است.

کنترل کیفیت ورق استیل

تست های مختلفی برای اطمینان از این ورق ها گرفته می شوند که نتیجه تمامی این تست ها در سرتیفیکیت ورق استیل درج خواهد شد. این تست ها عبارت هستند از:

یکی از مهم ترین تست های مربوط به ورق استیل تست مغناطیسی می باشد که برخی از این ورق ها در دسته بگیر و برخی دیگر در دسته ورق های استیل نگیر قرار میگیرند. استیل های بگیر خاصیت مغناطیسی داشته و جذب آهنربا می شوند در حالی که استیل های نگیر خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهنربا نمی شوند. روش انجام این تست به گونه ای است که یک آهنربا دائمی تهیه کرده و محصول را به آن نزدیک کرده و در صورت جذب شدن به آن، استیل بگیر هستند و در غیر این صورت در دسته استیل های نگیر قرار می گیرند.

تست نیتریک اسید از دیگر تست های ورق استیل است که از این تست معمولا برای جداسازی و طبقه بندی این ورق ها استفاده می شود. روش تست به این گونه می باشد که مقداری اسید نیتریک بر روی این ورق ها ریخته می شود اگر این آلیاژ ها از خود واکنشی نشان ندهند محصول استیل است در غیر این صورت آن محصول استنلس استیل خواهد بود.

سرتیفیکیت ورق استیل

تست گوگرد یکی دیگر از تست های موجود در سرتیفیکیت ورق استیل است که معمولا تمامی این ورق ها دارای یک درصد گوگرد هستند. در واقع ورق های استیل 303 به دلیل وجود مقادیر قابل توجه گوگرد در ترکیب آن ها، به این تست واکنش نشان می دهند ولی ورق های دیگر مثل استیل 304 و 316 به دلیل وجود مقدار کمتر گوگرد هیچ واکنش مثبتی از خود نشان نمی دهند.

 

بخوانید   چه تفاوتی بین آهن، فولاد و چدن وجود دارد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *