بررسی تفاوت های بین دو فولاد پرکاربرد st37 و st52

انواع ورق های فولادی با ویژگی های متفاوت در صنایع مختلف به کار می روند. این ورق های فولادی دارای مقاومت های مختلفی هستند. برخی از فولادها مانند فولاد st37 و فولاد st52 بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی فرق فولاد st37 با فولاد st52 می پردازیم.

در بازار انواع ورق استیل، سیاه، روغنی و همچنین ورق های فولادی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان برخی از این ورق ها مانند ورق های فولادی از نظر خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی با یکدیگر متفاوت می باشند.

فولاد دارای عناصر زیادی از قبیل کربن، منگنز، نیکل، مس، سیلیسیم و … می باشد که کم و زیاد شدن درصد هر کدام از آنها در یک ورق فولادی می تواند تاثیرات زیادی بر ویژگی های آن فولاد بگذارد. ما در مقاله “چه تفاوتی بین آهن، فولاد و چدن وجود دارد“، به طور مفصل به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

ویدئوی زیر مربوط به بررسی تفاوت های 2 فولاد st37 و st52 و حوزه کاربرد هر کدام است که توسط تیم civilshow آماده شده است.

 

بررسی فرق فولاد st37 با فولاد st52

به طور کلی این دو نوع فولاد رابطه خوبی با یکدیگر دارند و فقط کم و زیاد شدن برخی از عناصر مانند، کربن، مس و کروم سبب شده است که آنها کمی با هم تفاوت داشته باشند.

اما به طور کلی هر دو به خوبی می توانند در امور ساختمان سازی حضور داشته باشند.

بخوانید   آشنایی با کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای و گرید های مورد استفاده در این صنعت

وزن میان این دو نوع فولاد با یکدیگر یکسان می باشد و هر دو از قابلیت جوش پذیری خوبی برخوردار می باشند. ولی جوش پذیری st37 مطلوب تر است.

فولاد  st52 دارای مقاومت و استحکام بالایی است. اما به دلیل داشتن کربن و منگنز زیادتر در ترکیبات خود قابلیت شکل پذیری خوبی ندارد. در صورتی که فولاد st37 به دلیل داشتن کربن کمتر دارای قدرت شکل پذیری بیشتر و البته مقاومت کمتری نسبت به فولاد  st52برخوردار است.

سازه فولادی با st37

خیلی از ساختمان ها ترجیح می دهند به جای استفاده از فولاد st52 برای کارهای ساختمانی خود از فولادst37  استفاده کنند. در صورتی که این افراد باید بدانند که در صورت استفاده از فولاد st52 می توانند مقدار مصرف کلی فولاد در ساخت ساختمان خود را کمتر کنند.

گفتنی است که قیمت این دو نوع فولاد نباید با یکدیگر متفاوت باشد. اما برخی از شهرها و کارخانه ها بین این فولادها تفاوت هایی را قائل می شوند و هزینه فروش آنها را کم و زیاد می کنند.

فرق فولاد st37 با فولاد st52 را می توان به مقدار کربن موجود در فولاد  st52نیز نسبت داد، همچنین نباید از این موضوع غافل شد که در ساخت فولاد  st52از درصد بیشتری از عناصر مس و کروم استفاده شده است.

مشخصات فولادهای st37 و st52

مشخصات فولاد  st52

لوله های از جنس st52

این نوع فولاد دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی می باشد و می تواند خاصیت ارتجاعی و کششی خوبی را از خود به نمایش بگذارد.

قابل ذکر است که خاصیت ارتجاعی خوب این فولاد به دلیل وجود عنصر منگنز در آن می باشد.

بخوانید   روش های گالوانیزاسیون فلزات و انواع مختلف آن

این نوع فولاد خاصیت جوش پذیری خوبی دارد و در برابر دما و ضربات نیز از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

این نوع فولاد علاوه بر ساختمان سازی در ساخت سازه های دریایی، خودرو و ماشین سازی، ماشین های سنگین، ریل های راه آهن، سازه های عمرانی و … نیز استفاده می شود.

مشخصات فولادst37  

نبشی های از جنس st37

این نوع فولاد به عنوان فولاد نرمه و کم کربن شناخته می شود که مهم ترین کاربرد آن در صنعت ساختمان سازی می باشد.

این نوع فولاد به دلیل داشتن مقدار کمی کربن از استحکام و مقاومت کمتری نسبت به فولاد  st52برخوردار است. اما به دلیل داشتن همین کربن کم به خوبی جوش می خورد و می توان از آن برای ساخت پروفیل ها و ناودانی ها استفاده کرد.

فرق فولاد st37 و st52 در خواص مکانیکی

خواص مکانیکی فولاد st37  

این فولاد دارای خواص مکانیکی خوبی است. به همین دلیل یک نوع از فولادهای پرکاربرد می باشد.

مقاومت تسلیمی این نوع فولاد 235 مگاپاسکال  و میزان استحکام کششی این فولاد 360 مگاپاسکال می باشد. به همین دلیل از این فولاد برای ساخت انواع میلگردها، نبشی ها و … که به خوبی نیز جوشکاری می شوند، استفاده می شود.

خواص مکانیکی فولاد  st52

این نوع فولاد نیز دارای ضخامت 40 میلی متر، قدرت ارتجاعی 30 و توان کششی 490 نیوتن بر میلی متر می باشد.

مقاومت کششی این نوع فولاد ساختمان سازی نیز بین 66 تا 630 مگاپاسکال می باشد و از قدرت تسلیمی 355 مگاپاسکال نیز برخوردار است.

قابل ذکر است که تست مقاومت در مقابل ضربه بر روی هر دو نوع از این فولادها صورت گرفته است و مقاومت آنها سنجیده شده است.

بخوانید   پروفیل سبک و سنگین| معرفی پروفیل و طبقه بندی انواع پروفیل

یادآوری می شود که سنجش مقاومت کششی فولاد، به این صورت است که فولاد تا یک محدوده خاصی کشیده شود و در این محدوده دوام بیاورد و نشکند.

سنجش تسلیمی نیز به معنای میزان مقاومت فولاد در برابر تغییر شکل می باشد.

کلام آخر

فولادهای زیادی با نام های مختلف در بازار موجود هستند. اما ما سعی کردیم به بیان فرق فولاد st37 با فولاد st52 که دو نوع از پر کاربردترین فولادها هستند و بسیاری از افراد آنها را مشابه هم می دانند، بپردازیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *