آشنایی با کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای و گرید های مورد استفاده در این صنعت

ورق استیل در صنایع هسته ای

ورق استیل در واقع در دسته ورق های مقاوم و ضد زنگ است که در برابر بسیاری از عوامل دچار خوردگی و پوسیدگی نمی گردند به همین دلیل است که این ورق ها جز پرکاربردترین و پر مصرف ترین فلزات در جهان است که از آن ها در بسیاری از صنایع استفاده می شوند. یکی از مهم ترین این صنایع، صنعت هسته ای است که در ادامه به بررسی کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای خواهیم پرداخت.

ورق استیل در صنایع

ورق استیل در واقع در دسته ورق های مقاوم و ضد زنگ است که در برابر بسیاری از عوامل دچار خوردگی و پوسیدگی نمی گردند به همین دلیل است که این ورق ها جز پرکاربردترین و پر مصرف ترین فلزات در جهان است که از آن ها در بسیاری از صنایع استفاده می شوند. یکی از مهم ترین این صنایع، صنعت هسته ای است که در ادامه به بررسی کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای خواهیم پرداخت.

از آنجایی که صنعت هسته ای صنعتی سخت و بسیار حساس است پس برای ساخت تجهیزات آن باید از بهترین لوازم و وسایل استفاده کرد. ورق استیل یکی از لوازمی است که توانسته در برابر عوامل داخلی و خارجی مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان دهد و در این زمینه توانسته کمک بزرگی در تولید و ساخت تجهیزات و امکانات هسته ای داشته باشد.

اما دلایلی که باعث می شود این ورق ها در صنعت هسته ای کاربرد زیادی داشته باشد و جز پرمصرف ترین فلزات باشد عبارت هستند از:

  • یکی از مهم ترین این عوامل مقاومت بسیار خوب این محصول است که قابل استفاده در تمامی محیط ها حتی محیط های مرطوب می باشد و در برابر بسیاری از عوامل دچار خوردگی و یا پوسیدگی نمی گردد. این خاصیت بی نظیر به دلیل وجود کروم در ساختار این محصول می باشد که باعث ایجاد یک لایه اکسید کروم بر روی ورق ها می شود و این لایه باعث محافظت ورق های استیل می گردد. از آنجایی که صنعت هسته ای با حرارت سروکار دارد پس باید از فلزی استفاده شود که قادر به انتقال حرارت باشد. ورق های استیل نیز این قابلیت را دارا می باشند و می توان از آن ها در ساخت تجهیزات حرارتی استفاده کرد.
  • از دیگر عوامل مهم استحکام این محصول است که باعث شده در این صنعت محبوبیت زیادی پیدا کند. علاوه بر این استحکام ورق های استیل و استفاده از آن ها در ساخت تجهیزات و امکانات هسته ای سبب دوام و طول عمر آن تجهیزات می شود و هزینه ی نگهداری آن هم بسیار کم است. پس به طور کلی استفاده از این محصول در بلند مدت بسیار مقرون به صرفه می باشد و توجیه اقتصادی دارد.
  • از دیگر دلایل مهم می توان به قابلیت جوشکاری ورق های استیل و تحمل دمای فوق العاده بالا آن اشاره کرد که دارا بودن این قابلیت ها در کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گرید های مورد استفاده

ورق های استیل معمولا در گرید های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند و در نتیجه کاربرد های هر کدام متفاوت می باشد. بنابراین باید از گرید های مخصوص در صنعت هسته ای استفاده کرد که در ادامه به بررسی گرید های مورد استفاده و کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای خواهیم پرداخت.

یکی از گرید های مورد استفاده در صنعت هسته ای ورق استیل 304 می باشد که از قابلیت جوشکاری و همچنین انعطاف پذیری و فرم پذیری خوبی برخوردار است. این ورق از 8 الی 10 درصد نیکل و 18 درصد کروم تشکیل شده است که باعث مقاومت بسیار خوب این محصول در برابر خوردگی و زنگ زدگی می گردد. این ورق در دسته استیل های نگیر قرار دارد و خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهنربا نمی شود.

ورق استیل 316 از دیگر گرید های مورد استفاده در صنعت هسته ای است و در دسته فلزات ضدزنگ قرار دارد که از 8 درصد نیکل تشکیل شده است و دارای 10 الی 30 درصد کروم می باشد و باعث مقاومت بسیار خوب این محصول می گردد. از دیگر قابلیت های این محصول قابلیت جوشکاری و فرم دهی بالا با استفاده از عملیات حرارتی می باشد که آن را به ورقی بسیار مناسب برای استفاده در صنایع هسته ای تبدیل کرده است.

گرید 309 از دیگر فولاد های ضدزنگ می باشد که از مقاومت در برابر خوردگی و حرارت بالا برخوردار است. این ورق به دلیل وجود مقدار زیادی از کروم و مقدار کم نیکل در ساختار آن می توان در محیط هایی با دمای بالا و همچنین محیط های هسته ای و شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرد.

نوع و محل کاربرد ورق استیل

همان طور که گفته شد ورق های استیل در انواع و گرید های مختلف در بازار موجود می باشند که هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند بنابراین نوع این ورق ها برای استفاده در صنعت هسته ای متفاوت می باشد که در ادامه به بررسی نوع و محل کاربرد ورق استیل در صنایع هسته ای خواهیم پرداخت.

معمولا برای ساخت تجهیزات و امکانات مربوط به صنایع هسته ای از ورق های مختلفی استفاده می شود که از مهم ترین آن ها می توان به ورق استیل 304، ورق استیل 316، ورق استیل 309 اشاره کرد.

درباره محل کاربرد این محصولات در صنایع هسته ای نیز باید گفت که از این ورق ها در ساخت بسیاری از تجهیزات و امکانات این صنعت مثل ساخت راکتور های هسته ای استفاده می شوند.

بخوانید   تفاوت های میان ورق های گالوانیزه و ورق آلوزینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *