کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی و معرفی گریدهای استیل مورد استفاده در این صنایع

کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی

ورق استیل به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی خاص و همچنین به دلیل مقاومت آن ها در برابر خوردگی و ضد زنگ بودن آن ها کاربرد های متفاوتی دارند و در بسیاری از صنایع قابل استفاده می باشند یکی از صنایع مهمی که در آن از ورق های استیل استفاده می شود صنایع شیمیایی است و به دلیل اهمیت ویژه آن در ادامه به بررسی کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی خواهیم پرداخت. فیلم زیر در مورد نحوه ساخت مخازن فولادی است که یکی از کاربردهای اصلی ورق های استیل در صنایع مختلف خصوصا صنایع شیمیایی است.

 

آشنایی با کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی 

معمولا بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از ورق های استیل در ساخت تجهیزات صنایع شیمیایی کاری غیر ممکن می باشد اما در واقع باید گفت که این محصول جز جدانشدنی از صنایع شیمیایی است و در این صنعت کاربرد های بسیاری دارد.

ورق های استیل به دلیل وجود مقداری کروم و نیکل که در ساختار آن ها وجود دارند در برابر بسیاری از عوامل از جمله ماده خورنده ای مثل اسید نیتریک (Nitric acid) مقاوم است و این در صنایع شیمیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما به طور کلی دلایل مختلفی وجود دارد که از این محصولات در صنایع شیمیایی استفاده می گردند و برخی از این دلایل عبارت هستند از:

یکی از مهم ترین دلایل استفاده و کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی سازگاری این محصول با محیط های شیمیایی و کارگاهی است که می توان از آن در ساخت تجهیزات این صنایع استفاده کرد. 

مخازن فولادی
steel tanks

دلیل دیگر استفاده از آن مقاومت به خوردگی این محصول است که معمولا مقاومت هر گرید با دیگری متفاوت است و در برابر بسیاری از عوامل مثل رطوبت و مواد شیمیایی و… مقاوم است و دچار خوردگی و پوسیدگی نمی گردد.

دلیل دیگر راحت بودن تمیزکاری ورق استیل است که معمولا هر نوع پاکسازی را تحمل می کند و به راحتی سطح آن تمیز می شود.

قیمت ورق های استیل از دیگر دلایل انتخاب و کاربرد آن در صنایع شیمیایی است زیرا با توجه به ویژگی ها و مقاومتی که دارد قیمت نسبتا خوبی دارند و از این نظر بسیار مقرون به صرفه می باشند. اما به طور کلی قیمت این محصول ممکن است به نسبت سایر مواد گران تر باشد و تصور برخی افراد این گونه باشد که استفاده از مواد ارزان تر مقرون به صرفه تر باشد اما باید گفت که این گونه نیست زیرا این ورق ها با توجه به نگهداری آسان و مقاومتش در برابر عوامل مختلف به هیچ وجه دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمی گردند و سالیان سال می توان از آن ها استفاده کرد و به همین دلیل است که به یکی از مواد و زیرساخت های مهم در صنایع شیمیایی تبدیل شده است.

کدام گریدهای استیل در صنایع شیمیایی استفاده میشوند؟ 

در واقع باید گفت که کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی بسیار زیاد می باشد و در ساخت بسیاری از تجهیزات از آن استفاده می شود اما با توجه به حساسیتی که صنعت شیمیایی دارد نمی توان از تمامی گرید های ورق استیل در این صنعت استفاده کرد و تنها برخی از آن ها قابل استفاده می باشند.

یکی از این گرید ها ورق استیل 321 می باشد و به دلیل این که ماشین آلات و تجهیزات مختلفی که در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند در معرض برخورد با مواد شیمیایی دچار خوردگی می گردند اما این گرید با توجه به دارا بودن مقداری کروم و نیکل مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد به هیچ وجه دچار پوسیدگی و خوردگی نمی شود و یکی از گرید های مطمئن برای استفاده در این زمینه می باشد.

پالایشگاه فرآورده های شیمیایی

علاوه بر این خاصیت جوشکاری گرید 321 یکی از مهم ترین عواملی است که می توان از آن در این صنعت استفاده کرد زیرا در صورت خرابی و یا نشت این تجهیزات به راحتی و در کمترین زمان می توان آن ها را جوش داد و تعمیر کرد. ما در مقاله “جوشکاری استنلس استیل” در مورد انواع روش های جوشکاری استیل و ورق های استیل صحبت کرده ایم.

گرید 316 از دیگر ورق های استیل است که در صنایع شیمیایی و پتروشیمی کاربرد دارد و از آن در ساخت مخازن استفاده می شود. این ورق به دلیل دارا بودن کروم و نیکل و همچنین مولیبدن از مقاومت بالا، انعطاف پذیری خوب، استحکام بالا و جوشکاری آسان برخوردار است و یک گزینه عالی و ایده آل برای استفاده در این صنعت است.

نوع و محل کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی 

درباره کاربرد ورق استیل در صنایع شیمیایی و نوع آن باید گفت که دو نوع ورق استیل 321 و ورق استیل 316 بیشترین کاربرد را در این صنعت دارند و این به دلیل مقاومت خوب آن ها، تمیزکاری آسان، استحکام بالا، قابلیت جوش پذیری و مقرون به صرفه بودن آن ها می باشند.

اما درباره محل کاربرد ورق استیل 321 باید گفت که در ساخت بسیاری از وسایل و تجهیزات مربوط به صنایع شیمیایی و پتروشیمی استفاده می گردد و گزینه ای بسیار مناسب برای این کار می باشد.

از ورق استیل 316 نیز برای ساخت بسیاری از مخازن نگهداری مواد شیمیایی استفاده می گردد و به دلیل مقاومت بالا آن برای این کار بسیار مناسب است.

 

بخوانید   معرفی مخزن استیل و آشنایی با انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *