کاربرد ورق استیل در صنایع هوافضا و معرفی گریدهای مورد استفاده در این صنعت

ورق استیل در واقع بر پایه آهن تولید می شوند و علاوه بر این در ساختار آنها از عناصر دیگر مثل کروم و نیکل نیز استفاده شده است که تمامی این موارد باعث مقاومت این محصول می گردد. این ورق ها کاملا ضد زنگ بوده و استحکام کافی برخوردار هستند و به همین دلیل در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. یکی از این صنایع صنعت هوافضا است که در ادامه به بررسی کاربرد ورق استیل در صنایع هوافضا خواهیم پرداخت. 

آشنایی با کاربرد ورق استیل در صنایع هوافضا

نقش این ورق ها در صنعت هوافضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از آنجایی این صنعت با جان و امنیت افراد سروکار دارد و همچنین یکی از مشخصات و ویژگی های اصلی این صنعت سرعت می باشد پس باید در ساخت ابزار و تجهیزات مربوط به آن نهایت دقت و بررسی های لازم انجام شود تا در این زمینه مشکلی به وجود نیاید.

ورق های استیل نیز جز یکی از ابزار و لوازم مطمئنی است که می توان با خیال راحت در ساخت تجهیزات این صنعت استفاده کرد. البته انواع مختلفی از این ورق ها در بازار موجود می باشند که هر کدام خاصیت و ویژگی های مخصوص به خود را دارند بنابراین کاربرد های متفاوتی نیز دارند. پس بهتر است که طبق نیاز و خاصیت آن ها انتخاب شوند.

معمولا هر چه ابزار و تجهیزات مربوط به هوافضا با کیفیت تر و در عین حال سبک تر باشد معمولا آن وسایل و تجهیزات از سرعت بیشتری برخوردار خواهند بود و همچنین در مصرف انرژی نیز تاثیرگذار خواهند بود و از این نظر بسیار مقرون به صرفه است. پس می توانیم بگوییم که ورق های استیل در مقایسه با سایر فلزات هم با کیفیت تر خواهد و هم از وزن کمتری برخوردار هستند.

کارخانه ساخت موتور موشک

معمولا طبق گزارش ها و بررسی های انجام شده تجهیزات مربوط به هوافضا میزان سوخت و انرژی بسیاری را مصرف می کنند که با کمک ورق های استیل می توان تا حد زیادی یعنی تا 75 درصد مصرف انرژی را کاهش داد و این کاهش مصرف می تواند هم به نفع محیط زیست و هم شرکت های مسافربری و هم به نفع خود مسافران باشد. از دیگر مزیت ها و کاربرد ورق استیل در صنایع هوافضا کاهش آلودگی های محیطی است که می تواند باعث آسیب رساندن به طبیعت و زندگی انسان ها و جانداران شود.

گرید های مورد استفاده ورق استیل در صنایع هوا فضا 

همان طور که می دانیم ورق های استیل در انواع و گرید های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند و هر یک از این گرید ها خاصیت و ویژگی های مربوط به خود را دارند بنابراین هر یک از آن ها کاربرد های متفاوتی در صنایع مختلف دارند که در ادامه به بررسی گرید های مورد استفاده و کاربرد ورق استیل در صنایع هوافضا خواهیم پرداخت.

یکی از مهم ترین گرید های مورد استفاده در صنعت هوافضا ورق استیل 321 است. این گرید داری مقداری کروم، نیکل می باشد و در دسته استیل های ضد زنگ قرار دارد. این استیل مقاومت خوبی در برابر عوامل مختلف دارد و دچار هیچ گونه پوسیدگی و یا خوردگی نمی گردد. علاوه بر این مقداری تیتانیوم در ساختار این ورق وجود دارد که سبب مقاومت آن در برابر حرارت می شود و قابلیت جوشکاری نیز پیدا می کند. پس این ورق استیل گزینه مناسبی برای استفاده از آن در صنعت هوافضا می باشد.

ورق استیل 202 از دیگر گرید های مورد استفاده در صنعت هوافضا است که دارای مقداری زیاد از کروم و نیکل است و مقدار کمی کربن نیز در آن به کار رفته است. از ویژگی های این محصول به مقاومت بالا آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی می باشد و همچنین از استحکام بالایی برخوردار است.

گرید مورد استفاده بعدی در صنعت هوافضا ورق استیل 4841 می باشد و وجود کروم و نیکل در ساختار آن سبب مقاومت بالا آن در برابر حرارت می گردد و در دسته ورق های نسوز قرار دارد.

نوع و محل کاربرد ورق استیل

همان طور که گفته شد ورق های استیل در انواع مختلفی در بازار موجود می باشند که بیشترین نوع آن که در صنعت هوافضا کاربرد دارد می توان به ورق استیل 321، ورق استیل 202، ورق استیل 4841 اشاره کرد. تمامی این ورق ها به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت، استحکام بالا، ضد زنگ بودن این محصول کاربرد های متفاوتی در این صنعت دارند.

در مورد محل کاربرد ورق استیل در صنایع هوافضا نیز باید گفت که هر کدام از انواع این ورق ها کاربرد های متفاوتی دارند و از هر کدام با توجه به نوع خاصیت آن برای ساخت تجهیزات مربوط به این صنعت استفاده می گردد. به طور مثال ورق استیل 4841  به دلیل مقاومت بالای آن در برابر حرارت زیاد در ساخت اگزوز هواپیما ها، فضاپیما ها و… کاربرد دارد.

علاوه بر این از ورق استیل 321 در صنعت هوافضا برای ساخت بسیاری از تجهیزات مثل ساخت موتور جت ها و هواپیما ها، ساخت پیستون و… استفاده می شود. 

 

بخوانید   سرتیفیکیت ورق استیل چیست و شامل چه مواردی می شود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *